Psa s PP nebo bez?

31. března 2015 v 16:08 | Pajik |  Moje úvahy
Já vím že toto téma se řeší pořád dokola ale nedalo mi to a musela jsem napsat vlastní názor...

Příklad - V jedné nejmenované skupině na facebooku někdo přidá fotku štěňátka, které si právě přivezl domů. Určitě proto aby se pochlubil a očekává jak se budou všichni rozplývat nad roztomilostí štěněte. Jenže omyl! Začnou se objevovat komentáře - ,,Má pejsek PP?" nebo: ,,Jaká chovka?" A pokud nějakých 5 minut uživatel, který příspěvek vložil neodpovídá rozjede se diskuze že radši mlčí protože má pejska od množitele atd...
A tak je to s pomalu s každým druhým příspěvkem.
Už se neřeší jaký pes je ale jen jestli má papíry nebo ne. A když je nemá, je automaticky od množitele. Neříkám že bych nějak vyloženě podporovala chov psů bez PP, jsem radši když vím že mi ze štěněte vyroste pes, kterého jsem chtěla. Setkala jsem se s případy kdy si lidé pořídili bez PP labradora a vyrostl jim z toho kříženec ridgbecka. Nebo NO, který je nakonec křížencem choďáka. Ano, sice viděli matku, ale kdo jim zaručí že otec byl opravdu toho samého plemene? Nebo vám řeknou že rodiče mají papíry ale nebyli uchovněni. A proč? Pokud nebyli uchovněni znamená to, že nesplňovali určité požadavky, které jsou pro to plemeno typické. Může být například agresivní, nebo naopak bázlivý, může mít fyziologické vady nebo zbarvení, které nepodléhá standartu.
Proto existují papíry a bonitace, aby se do chovu dostali jen jedinci splňující standart. Bohužel né pro každého majitele je to, že pejsek nebyl uchovněn překážka aby mu dopřál vlastní štěňata. Může si říct: ,,Jaká škoda, takový krásný pes a neměl by mít štěňata." A šup, je tu pár nestandartních mrňousků. A lidé si je koupí, protože je koukají na pořizovací cenu, ale v mnoha případech se stane to, že takový pejsek je v závěru bude stát mnohem víc.
Spousta lidí totiž nechápe proč papíráci stojí víc než bPP. Pro uchovnění se potřebujete zúčastnit pár výstav, popřípadě zkoušek. Takové zápisné na výstavu taky není zrovna levné, stejně tak výcvik pejska na zkoušky. Dále tu máme různá vyšetření, krycí poplatek (a nemyslete si že když fena nezabřezne, že se vám ty peníze vrátí), zařizování papírů, čipování atd... Proto jsou papíráčci dražší, protože chovatel do toho investuje mnohem víc peněz.
Hodně rozšířené je i to, že si lidé řeknou že nechtějí chodit na výstavy, proto si poříděj psa bez PP. Takoví voříšci jsou často mnohem zdravější a pokud si takového pejska vezmete z útulku, budete mít i dobrý pocit z toho že jste dali domov nějakému nechtěnému nebo zatoulanému pejskovi.
Ale ono je něco jiného když si pořídíte ,,čistokrevného" psa bez PP. A tím se dostáváme k problémům psaným výše. Proč nemá PP? Vyroste vám z toho opravdu to plemeno, které jste původně chtěli?
A tím se postupně dostáváme k množitelům. Množitelé jsou lidé, kteří ,,chovají" (píšu v uvozovkách protože to co dělají se nedá nazvat chovem), různá plemena psů. Často kříží i příbuzné jedince, protože pejsci nemají papíry a mají často tolik psů, že se nevyznají v tom který je který. Jejich štěňata pak prodávají za nemalé peníze protože to jsou ,,čistokrevní" psi, ale stále stojí méně protože nemají papíry.
Tak že pokud si chcete pořídit určité plemeno, radši si najděte nějakou osvědčenou chovatelskou stanici, a i přes to že pořizovací cena bude trochu vyšší než u ,,čistokrevného" bezpapíráka, budete mít jistotu že vám z pejska opravdu vyroste plemeno které jste chtěli :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anet Anet | Web | 1. dubna 2015 v 15:30 | Reagovat

Zdravím :)
Jů, máš to tu krásné, moc se mi líbí záhlaví.
Ke článku: Souhlasím s tím, co tu píšeš. Pokud někdo chce mít opravdu jistotu, že mu ze štěněte vyroste přesně ta rasa, kterou chce, opravdu je lepší pořídit si hafana s papíry. Mně osobně by pes bez papírů nevadil,  ale určitě bych se snažila dopídit, jestli nepochází z množírny či jiného pochybného chovu. Už jen proto, že množírny jsou peklo a tím zjišťováním bych aspoň mohla nějak částečně pomoci zabránit tomuto barbarství. Setkala jsem se při venčení psů v útulku se dvěma pejskánky, kteří z množírny pravděpodobně pocházely. Lidi psi množí jen pro peníze a většinou ti pejsci nejsou ani v dobré fyzické i psychické kondici, což mi trhá srdce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama