Červen 2015

Jaká je dlouhosrtá kolie?

11. června 2015 v 13:33 | Pajik |  Moje úvahy
Nad tímhle článkem jsem přemýšlela už delší dobu. Když se chceme něco dozvědět o kolicíh, většinou narazíme na spoustu článků, které jsou však pouze okopírované z jednoho zdroje a kolikrát jsou v nichi chyby. Zrovna dnes jsem ptohlížela články o koliích tady na blog.cz. Většina článků byla úplně stejných, včetně přiložených fotek. Proto jsem se rozhodla napsat článek o koliích, v očích majitele.

(Jen pro začátek, Carol není moje první ani jediná kolie, už jsem se s tímto plemenem sektala předtím a stále setkávám, díky akcím)

Co by jste měli vědět o koliích?
Většina lidí, kteří by si rádi kolii pořídili se bojí že budou mít hodně práce s její srstí. Kolie mají opravdu bohatou srst, ale žádnou zvláštní péči jí věnovat nemusíte, jen v obodobí línání, kdy je potřeba jí pořádně vyčesat, aby srst nezplstnaněla. Pokud se kolie ušpiní, nemusíte jí koupat, většinou z ní špína opadá sama, protože její srst má tzv. samočistící funkci.

Kolie jsou poměrně ukacení psi. Oškěkají téměř každou událost, ať už někam jedete, trénujete nebo si s nimi jen hrajete. Spoustě lidí to štěkání vadí, ale kolie jen projevuje svojí radost, jsou to velice komunikativní psi a jen vám dávají radost že se na něco těší, nebo že je trénink baví.
Foto: Pavla Bártová

Kolie jsou společenští psi, jsou opravdu šťastné v přítomnosti svého páníčka nebo i jiných psů. Některé mají rády i svůj klid, například Carol je nejraději celý den venku, kde odpočívá nebo hlídá, ale také miluje když se jí někdo věnuje. Zorka je zase opačný typ, ta je zase nejraději když může být celý den s náma, ale zase to není tak že když jí necháme venku,byla by nešťastná, to vůbec, jen miluje naši přítomnost.

Kolie jsou velice inteligentní, proto je vhodné když se s ní věnujete nějakému psímu sportu. Jsou vhodné na dogdancing, agility, obedienci a pasení, ale určitě s ní můžete zkusit další sporty. Kolie trénink baví, jsou šťastné když se s nimi radujete, pokud se naučí nový trik nebo krásně odběhne parkur. Cviky se učí s chutí, ale můžou být háklivé na trestání, které jim trénink naopak může znechutit. Nám se dost osvědčil klikr, Carol se naučila při tréninku přemýšlet, sama navrhuje nové triky, necvičí už jen pro pamlsky ale hlavně pro zábavu. Zorka zase preferuje pamlsky, je hodně žravá, ale na trénink se soustředí a trénuje hlavně pro svého páníčka (se Zorkou trénuje moje mamka).

Myslím že kolie je především pro lidi, kterým stačí milý, rodinný, nenáročný pes a pokud se chtějí věnovat rekreačně nějakému sportu, je kolie ideální volba.

Tohle je pro zatím vše, pokud by vás napadlo něco dalšího, určitě napiště komentář, s rdaostí článek doplním :)Aktivity

2. června 2015 v 23:27 | Pajik
Dogdancing je u nás sportem číslo jedna. Poprvé jsme jeho kouzlo okusily na letním výcvikovém táboře pře třemi lety. Ze začátku to nebylo úplně jednoduché, ale tak to už bývá, ale potom Kerča přišla na to že je tovlastně zábava. Nakonec na doporučení kamarádky, jsem vyzkoušela klikr a od té doby cvičíme s ním. Nemůžu si ho vynachválit, Carol je nadšená jen co vezmu klikr do ruky, baví jí vymýšlet nové a nové cviky. Trénujeme především metodou ,,shaping" což znamená že pes se snaží sám přemýšlet a nabízet možnosti jak trénovat.
Upřímně, ze začátku to byl spíše takový prázdninový sport, na plno jsme se mu začali věnovat až minulý rok, kdy jsme složili i své první zkoušky. Určitě plánuju další, Carol dogdancing nesmírně baví a budeme se mu věnovat jak to jen jde :)

Agility byl první sport, kterému jsme se začali věnovat. Trénovali jsme asi 3 roky, máme za sebou i neoficiální a různé sranda závody, ale nikdy jsme si nevyzkoušeli oficiální závodní dráhu. Jedním z důvodů je i to, že se objevili menší zdravotní komplikace, díky kterým jsme museli s agility definitivně skončit. Ačkoliv mám agility velmi ráda, myslím že každý majitel psa by měl především koukat na možnosti svého miláčka a pak teprve na své ambice. Jednou za rok si zaběháme nějakou tu tuneliádu, jen tak pro radost :)

Jsem zastáncem toho aby každý pes, nezávisle na velikosti či plemeni, by mě umět alespoň základní cviky. Přiznám se že s Carol to bylo ze začátku trochu složitější, původně jsem s ní vlastně ani neměla trénovat a základní cviky (sedni, lehni...) jí učila moje mamka. Když jsme si jí pořídili, bylo mi teprve deset a vzhledem k její trvdohlavosti bych jí jako malá nejspíš nezvládala. Nakonec nás i poslušnost začala bavit, stále pilujeme chůzi u nohy a možná bychom zkusili i nějaké prvky z obedience, ale to je ještě ve hvězdách.


Nové video

2. června 2015 v 22:30 | Pajik |  Novinky
Vsobotu jsme byli s naší druhou kolií, Zorkou na dvojzkouškách, tak že po příjezdu jsem se samozřejmě plně věnovala Carol :) Zopakovali jsme pár triků, které jsem se rozhodla i natočit. Určitě je v plánu více takových videí a přes prázdniny bych ráda natočila všechny triky, které umíme.