Jaká je dlouhosrtá kolie?

11. června 2015 v 13:33 | Pajik |  Moje úvahy
Nad tímhle článkem jsem přemýšlela už delší dobu. Když se chceme něco dozvědět o kolicíh, většinou narazíme na spoustu článků, které jsou však pouze okopírované z jednoho zdroje a kolikrát jsou v nichi chyby. Zrovna dnes jsem ptohlížela články o koliích tady na blog.cz. Většina článků byla úplně stejných, včetně přiložených fotek. Proto jsem se rozhodla napsat článek o koliích, v očích majitele.

(Jen pro začátek, Carol není moje první ani jediná kolie, už jsem se s tímto plemenem sektala předtím a stále setkávám, díky akcím)

Co by jste měli vědět o koliích?
Většina lidí, kteří by si rádi kolii pořídili se bojí že budou mít hodně práce s její srstí. Kolie mají opravdu bohatou srst, ale žádnou zvláštní péči jí věnovat nemusíte, jen v obodobí línání, kdy je potřeba jí pořádně vyčesat, aby srst nezplstnaněla. Pokud se kolie ušpiní, nemusíte jí koupat, většinou z ní špína opadá sama, protože její srst má tzv. samočistící funkci.

Kolie jsou poměrně ukacení psi. Oškěkají téměř každou událost, ať už někam jedete, trénujete nebo si s nimi jen hrajete. Spoustě lidí to štěkání vadí, ale kolie jen projevuje svojí radost, jsou to velice komunikativní psi a jen vám dávají radost že se na něco těší, nebo že je trénink baví.
Foto: Pavla Bártová

Kolie jsou společenští psi, jsou opravdu šťastné v přítomnosti svého páníčka nebo i jiných psů. Některé mají rády i svůj klid, například Carol je nejraději celý den venku, kde odpočívá nebo hlídá, ale také miluje když se jí někdo věnuje. Zorka je zase opačný typ, ta je zase nejraději když může být celý den s náma, ale zase to není tak že když jí necháme venku,byla by nešťastná, to vůbec, jen miluje naši přítomnost.

Kolie jsou velice inteligentní, proto je vhodné když se s ní věnujete nějakému psímu sportu. Jsou vhodné na dogdancing, agility, obedienci a pasení, ale určitě s ní můžete zkusit další sporty. Kolie trénink baví, jsou šťastné když se s nimi radujete, pokud se naučí nový trik nebo krásně odběhne parkur. Cviky se učí s chutí, ale můžou být háklivé na trestání, které jim trénink naopak může znechutit. Nám se dost osvědčil klikr, Carol se naučila při tréninku přemýšlet, sama navrhuje nové triky, necvičí už jen pro pamlsky ale hlavně pro zábavu. Zorka zase preferuje pamlsky, je hodně žravá, ale na trénink se soustředí a trénuje hlavně pro svého páníčka (se Zorkou trénuje moje mamka).

Myslím že kolie je především pro lidi, kterým stačí milý, rodinný, nenáročný pes a pokud se chtějí věnovat rekreačně nějakému sportu, je kolie ideální volba.

Tohle je pro zatím vše, pokud by vás napadlo něco dalšího, určitě napiště komentář, s rdaostí článek doplním :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama